Here you can find the results from the Stone Event, which took place on Saturday, 10th November 2018.

Click here to share your thoughts on the this event. We would love to receive your feedback. (opens in a new window)
Course Results

EASY

Results

1.4km 25m

Pos Name Club Age Class Time Behind
1st Eden Pigott POTOC W10 10:35  
2nd Jack Riley MDOC M10 14:15 +3:40
3rd Quin Yates BHS M10 15:04 +4:29
4th Lily Riley MDOC W12 19:33 +8:58
5th William Ewing IND M3 25:16 +14:41
6th Morgan Davies IND M3 25:23 +14:48
7th Sarah Dredge WCH W21 30:59 +20:24

Split Times

1.4km 25m

Pos Name Age Class Time S1 1 123 2 121 3 124 4 119 5 125 6 126 7 117 8 116 F1
1st Eden Pigott
POTOC
W10 10:35 0:00
0:00
1:15 (1st)
1:15 (1st)
3:05 (1st)
1:50 (1st=)
4:27 (1st)
1:22 (1st)
5:40 (1st)
1:13 (1st)
6:24 (1st)
0:44 (1st)
7:53 (1st)
1:29 (1st)
8:52 (1st)
0:59 (2nd)
9:52 (1st)
1:00 (1st=)
10:35 (1st)
0:43 (1st=)
2nd Jack Riley
MDOC
M10 14:15 0:00
0:00
1:32 (3rd)
1:32 (3rd)
3:34 (3rd)
2:02 (3rd)
5:26 (4th)
1:52 (3rd)
8:01 (3rd)
2:35 (3rd)
9:17 (3rd)
1:16 (3rd)
11:37 (3rd)
2:20 (2nd)
12:29 (2nd)
0:52 (1st)
13:32 (2nd)
1:03 (3rd)
14:15 (2nd)
0:43 (1st=)
3rd Quin Yates
BHS
M10 15:04 0:00
0:00
1:34 (4th)
1:34 (4th)
3:48 (4th)
2:14 (5th)
5:11 (3rd)
1:23 (2nd)
7:21 (2nd)
2:10 (2nd)
8:39 (2nd)
1:18 (4th)
11:02 (2nd)
2:23 (3rd)
12:52 (3rd)
1:50 (6th)
14:08 (3rd)
1:16 (4th)
15:04 (3rd)
0:56 (3rd)
4th Lily Riley
MDOC
W12 19:33 0:00
0:00
1:24 (2nd)
1:24 (2nd)
3:14 (2nd)
1:50 (1st=)
5:07 (2nd)
1:53 (4th)
12:46 (6th)
7:39 (7th)
13:53 (6th)
1:07 (2nd)
16:32 (4th)
2:39 (4th)
17:36 (4th)
1:04 (3rd)
18:36 (4th)
1:00 (1st=)
19:33 (4th)
0:57 (4th)
5th William Ewing
IND
M3 25:16 0:00
0:00
2:26 (5th)
2:26 (5th)
4:44 (6th)
2:18 (6th)
6:57 (6th)
2:13 (5th)
9:51 (5th)
2:54 (4th=)
11:31 (5th)
1:40 (6th=)
20:48 (5th)
9:17 (6th)
22:22 (5th)
1:34 (5th)
24:00 (5th)
1:38 (5th)
25:16 (5th)
1:16 (6th)
6th Morgan Davies
IND
M3 25:23 0:00
0:00
2:27 (6th)
2:27 (6th)
4:37 (5th)
2:10 (4th)
6:55 (5th)
2:18 (6th)
9:49 (4th)
2:54 (4th=)
11:29 (4th)
1:40 (6th=)
20:59 (6th)
9:30 (7th)
22:29 (6th)
1:30 (4th)
24:10 (6th)
1:41 (6th)
25:23 (6th)
1:13 (5th)
7th Sarah Dredge
WCH
W21 30:59 0:00
0:00
3:39 (7th)
3:39 (7th)
8:06 (7th)
4:27 (7th)
12:37 (7th)
4:31 (7th)
16:03 (7th)
3:26 (6th)
17:42 (7th)
1:39 (5th)
21:54 (7th)
4:12 (5th)
24:55 (7th)
3:01 (7th)
27:55 (7th)
3:00 (7th)
30:59 (7th)
3:04 (7th)

M10

1.4km 25m

Pos Name Club Age Class Time Behind
1st Jack Riley MDOC M10 14:15  
2nd Quin Yates BHS M10 15:04 +0:49

M3

1.4km 25m

Pos Name Club Age Class Time Behind
1st William Ewing IND M3 25:16  
2nd Morgan Davies IND M3 25:23 +0:07

W10

1.4km 25m

Pos Name Club Age Class Time Behind
1st Eden Pigott POTOC W10 10:35  

W12

1.4km 25m

Pos Name Club Age Class Time Behind
1st Lily Riley MDOC W12 19:33  

W21

1.4km 25m

Pos Name Club Age Class Time Behind
1st Sarah Dredge WCH W21 30:59  

LONG HARD

 

Results

6.1km 100m

Pos Name Club Age Class Time Behind
1st David Dunn RSOC M40 42:14  
2nd James Bennett WCH M21 44:22 +2:08
3rd Dan Riley MDOC M40 46:37 +4:23
4th Sam Naylor POTOC M21 46:51 +4:37
5th Jonathan Millward POTOC M45 52:18 +10:04
6th Ray Collins WCH M60 52:34 +10:20
7th Paul Graetz POTOC M70 52:45 +10:31
8th John Williams MDOC M65 55:07 +12:53
9th Jonathan Whilock POTOC M50 55:17 +13:03
10th John Broadhead WRE M60 55:33 +13:19
11th Henry Morgan POTOC M60 58:58 +16:44
12th Carol Dredge WCH W60 59:10 +16:56
13th Reg Simpson DEE M65 61:01 +18:47
14th Mark Clews POTOC M21 62:20 +20:06
15th Dale Colclough POTOC M55 62:48 +20:34
16th Paula Furnival IND W50 77:07 +34:53
17th Denise Broom POTOC W55 93:18 +51:04
18th Shiva Gurung BAOC M21 111:00 +68:46

Split Times

6.1km 100m

Pos Name Age Class Time S1 1 102 2 101 3 109 4 110 5 111 6 103 7 104 8 105 9 112 10 113 11 114 12 115 13 107 14 108 15 103 16 117 F1
1st David Dunn
RSOC
M40 42:14 0:00
0:00
2:29 (1st)
2:29 (1st)
3:44 (1st)
1:15 (3rd=)
5:24 (1st)
1:40 (1st)
8:52 (1st)
3:28 (8th)
10:39 (1st)
1:47 (1st)
12:56 (1st)
2:17 (3rd)
16:50 (1st)
3:54 (1st)
19:12 (1st)
2:22 (2nd)
21:43 (1st)
2:31 (1st)
23:39 (1st)
1:56 (1st)
25:34 (1st)
1:55 (2nd)
29:32 (1st)
3:58 (1st)
32:14 (1st)
2:42 (1st)
34:32 (1st)
2:18 (1st)
38:15 (1st)
3:43 (2nd)
41:09 (1st)
2:54 (10th)
42:14 (1st)
1:05 (3rd=)
2nd James Bennett
WCH
M21 44:22 0:00
0:00
2:34 (2nd)
2:34 (2nd)
3:49 (2nd)
1:15 (3rd=)
5:34 (2nd)
1:45 (2nd)
8:59 (2nd)
3:25 (5th=)
10:52 (2nd)
1:53 (2nd)
13:05 (2nd)
2:13 (1st)
17:23 (2nd)
4:18 (6th)
19:47 (2nd)
2:24 (3rd)
22:21 (2nd)
2:34 (2nd)
24:25 (2nd)
2:04 (3rd)
26:38 (2nd)
2:13 (5th)
31:05 (2nd)
4:27 (6th)
34:00 (2nd)
2:55 (2nd)
37:16 (2nd)
3:16 (14th)
41:09 (2nd)
3:53 (3rd)
43:23 (2nd)
2:14 (3rd)
44:22 (2nd)
0:59 (2nd)
3rd Dan Riley
MDOC
M40 46:37 0:00
0:00
3:11 (7th)
3:11 (7th)
4:37 (7th)
1:26 (8th)
6:34 (6th)
1:57 (3rd)
9:36 (4th=)
3:02 (1st)
11:54 (4th)
2:18 (3rd)
14:33 (3rd)
2:39 (6th)
18:42 (3rd)
4:09 (3rd)
21:55 (4th)
3:13 (10th)
25:56 (4th)
4:01 (14th)
28:14 (4th)
2:18 (5th)
30:08 (4th)
1:54 (1st)
34:17 (4th)
4:09 (3rd)
37:22 (4th)
3:05 (3rd)
39:47 (4th)
2:25 (2nd)
43:27 (4th)
3:40 (1st)
45:32 (3rd)
2:05 (1st)
46:37 (3rd)
1:05 (3rd=)
4th Sam Naylor
POTOC
M21 46:51 0:00
0:00
2:49 (3rd)
2:49 (3rd)
4:03 (3rd)
1:14 (1st=)
6:19 (4th)
2:16 (8th)
10:15 (6th)
3:56 (9th)
12:52 (6th=)
2:37 (7th=)
15:07 (5th)
2:15 (2nd)
19:14 (4th)
4:07 (2nd)
21:42 (3rd)
2:28 (4th)
24:39 (3rd)
2:57 (7th)
26:40 (3rd)
2:01 (2nd)
28:56 (3rd)
2:16 (6th)
33:08 (3rd)
4:12 (4th)
36:25 (3rd)
3:17 (6th)
39:00 (3rd)
2:35 (3rd)
43:15 (3rd)
4:15 (5th)
45:42 (4th)
2:27 (4th)
46:51 (4th)
1:09 (6th)
5th Jonathan Millward
POTOC
M45 52:18 0:00
0:00
2:59 (6th)
2:59 (6th)
4:21 (6th)
1:22 (6th)
6:22 (5th)
2:01 (5th)
9:36 (4th=)
3:14 (2nd)
12:29 (5th)
2:53 (12th)
15:01 (4th)
2:32 (4th)
19:28 (5th)
4:27 (8th)
23:05 (5th)
3:37 (14th)
26:50 (5th)
3:45 (12th)
29:38 (5th)
2:48 (11th)
32:23 (5th)
2:45 (12th)
37:17 (6th)
4:54 (10th)
41:14 (6th)
3:57 (13th)
44:25 (7th)
3:11 (13th)
48:39 (7th)
4:14 (4th)
51:08 (5th)
2:29 (5th)
52:18 (5th)
1:10 (7th=)
6th Ray Collins
WCH
M60 52:34 0:00
0:00
3:13 (8th)
3:13 (8th)
4:45 (8th)
1:32 (11th=)
7:08 (8th=)
2:23 (9th)
12:41 (12th)
5:33 (15th)
15:28 (12th)
2:47 (10th)
18:09 (10th)
2:41 (7th=)
22:39 (9th)
4:30 (9th)
25:50 (8th=)
3:11 (8th)
28:37 (7th)
2:47 (5th)
30:53 (7th)
2:16 (4th)
33:28 (7th)
2:35 (11th)
37:53 (7th)
4:25 (5th)
41:15 (7th)
3:22 (7th)
43:54 (5th)
2:39 (4th=)
48:26 (5th)
4:32 (10th)
51:18 (6th)
2:52 (8th=)
52:34 (6th)
1:16 (9th)
7th Paul Graetz
POTOC
M70 52:45 0:00
0:00
3:17 (9th)
3:17 (9th)
4:51 (10th)
1:34 (13th)
6:56 (7th)
2:05 (6th)
10:23 (7th)
3:27 (7th)
12:52 (6th=)
2:29 (6th)
15:33 (6th)
2:41 (7th=)
21:04 (6th)
5:31 (15th)
24:52 (6th)
3:48 (15th)
27:42 (6th)
2:50 (6th)
30:02 (6th)
2:20 (6th)
32:26 (6th)
2:24 (10th)
37:16 (5th)
4:50 (9th)
41:03 (5th)
3:47 (12th)
44:01 (6th)
2:58 (9th=)
48:27 (6th)
4:26 (7th)
51:23 (7th)
2:56 (11th)
52:45 (7th)
1:22 (13th)
8th John Williams
MDOC
M65 55:07 0:00
0:00
3:48 (13th)
3:48 (13th)
5:24 (13th)
1:36 (15th)
7:52 (12th)
2:28 (12th)
11:59 (10th)
4:07 (11th)
14:50 (11th)
2:51 (11th)
17:48 (9th)
2:58 (10th)
22:38 (8th)
4:50 (11th)
25:50 (8th=)
3:12 (9th)
29:11 (9th)
3:21 (9th)
32:16 (9th)
3:05 (13th)
34:38 (9th)
2:22 (8th)
39:51 (10th)
5:13 (13th)
43:24 (10th)
3:33 (9th)
46:29 (9th)
3:05 (11th=)
50:58 (9th)
4:29 (9th)
53:47 (8th)
2:49 (7th)
55:07 (8th)
1:20 (12th)
9th Jonathan Whilock
POTOC
M50 55:17 0:00
0:00
2:54 (5th)
2:54 (5th)
4:08 (4th)
1:14 (1st=)
6:07 (3rd)
1:59 (4th)
9:22 (3rd)
3:15 (3rd)
11:44 (3rd)
2:22 (4th)
21:22 (13th)
9:38 (16th)
25:34 (12th)
4:12 (4th)
27:55 (11th)
2:21 (1st)
30:32 (11th)
2:37 (3rd)
33:11 (10th)
2:39 (8th)
35:09 (10th)
1:58 (3rd)
39:14 (8th)
4:05 (2nd)
42:28 (8th)
3:14 (5th)
47:53 (10th)
5:25 (18th)
52:11 (10th)
4:18 (6th)
54:19 (10th)
2:08 (2nd)
55:17 (9th)
0:58 (1st)
10th John Broadhead
WRE
M60 55:33 0:00
0:00
3:29 (11th)
3:29 (11th)
5:04 (12th)
1:35 (14th)
7:28 (11th)
2:24 (10th)
10:53 (9th)
3:25 (5th=)
13:38 (9th)
2:45 (9th)
16:51 (7th)
3:13 (13th)
21:37 (7th)
4:46 (10th)
24:56 (7th)
3:19 (11th=)
28:40 (8th)
3:44 (11th)
31:13 (8th)
2:33 (7th)
34:13 (8th)
3:00 (14th)
39:24 (9th)
5:11 (12th)
43:06 (9th)
3:42 (11th)
45:54 (8th)
2:48 (7th)
50:52 (8th)
4:58 (11th)
54:06 (9th)
3:14 (14th)
55:33 (10th)
1:27 (14th)
11th Henry Morgan
POTOC
M60 58:58 0:00
0:00
3:18 (10th)
3:18 (10th)
4:48 (9th)
1:30 (9th=)
7:14 (10th)
2:26 (11th)
10:36 (8th)
3:22 (4th)
13:35 (8th)
2:59 (13th)
24:31 (15th)
10:56 (17th)
28:53 (15th)
4:22 (7th)
31:45 (15th)
2:52 (6th)
34:24 (15th)
2:39 (4th)
37:04 (14th)
2:40 (9th)
39:25 (14th)
2:21 (7th)
44:03 (13th)
4:38 (7th)
47:37 (13th)
3:34 (10th)
50:21 (13th)
2:44 (6th)
54:48 (12th)
4:27 (8th)
57:40 (11th)
2:52 (8th=)
58:58 (11th)
1:18 (10th=)
12th Carol Dredge
WCH
W60 59:10 0:00
0:00
4:38 (16th)
4:38 (16th)
6:10 (15th)
1:32 (11th=)
8:58 (13th)
2:48 (14th)
13:45 (13th)
4:47 (12th)
17:01 (13th)
3:16 (14th)
19:54 (11th)
2:53 (9th)
24:09 (11th)
4:15 (5th)
27:18 (10th)
3:09 (7th)
30:19 (10th)
3:01 (8th)
33:26 (11th)
3:07 (14th)
36:46 (11th)
3:20 (15th)
42:32 (11th)
5:46 (15th)
46:30 (11th)
3:58 (14th)
49:35 (12th)
3:05 (11th=)
54:35 (11th)
5:00 (12th)
57:42 (12th)
3:07 (13th)
59:10 (12th)
1:28 (15th)
13th Reg Simpson
DEE
M65 61:01 0:00
0:00
3:30 (12th)
3:30 (12th)
4:55 (11th)
1:25 (7th)
7:08 (8th=)
2:13 (7th)
12:03 (11th)
4:55 (13th)
14:40 (10th)
2:37 (7th=)
17:13 (8th)
2:33 (5th)
23:18 (10th)
6:05 (18th)
28:50 (12th)
5:32 (18th)
34:03 (14th)
5:13 (17th)
36:59 (13th)
2:56 (12th)
38:59 (13th)
2:00 (4th)
43:38 (12th)
4:39 (8th)
46:50 (12th)
3:12 (4th)
49:29 (11th)
2:39 (4th=)
55:57 (13th)
6:28 (15th)
59:43 (13th)
3:46 (16th)
61:01 (13th)
1:18 (10th=)
14th Mark Clews
POTOC
M21 62:20 0:00
0:00
4:27 (15th)
4:27 (15th)
5:57 (14th)
1:30 (9th=)
9:44 (15th)
3:47 (15th)
16:07 (15th)
6:23 (18th)
18:31 (15th)
2:24 (5th)
21:30 (14th)
2:59 (11th)
26:58 (14th)
5:28 (13th)
29:28 (13th)
2:30 (5th)
33:20 (12th)
3:52 (13th)
36:06 (12th)
2:46 (10th)
38:55 (12th)
2:49 (13th)
44:14 (14th)
5:19 (14th)
47:45 (14th)
3:31 (8th)
52:35 (15th)
4:50 (17th)
58:13 (14th)
5:38 (13th)
61:15 (15th)
3:02 (12th)
62:20 (14th)
1:05 (3rd=)
15th Dale Colclough
POTOC
M55 62:48 0:00
0:00
4:17 (14th)
4:17 (14th)
6:20 (16th)
2:03 (18th)
9:00 (14th)
2:40 (13th)
14:40 (14th)
5:40 (16th)
17:58 (14th)
3:18 (15th)
21:07 (12th)
3:09 (12th)
26:31 (13th)
5:24 (12th)
29:50 (14th)
3:19 (11th=)
33:25 (13th)
3:35 (10th)
38:19 (15th)
4:54 (17th)
40:42 (15th)
2:23 (9th)
45:39 (15th)
4:57 (11th)
49:42 (15th)
4:03 (15th)
52:33 (14th)
2:51 (8th)
58:27 (15th)
5:54 (14th)
61:10 (14th)
2:43 (6th)
62:48 (15th)
1:38 (17th)
16th Paula Furnival
IND
W50 77:07 0:00
0:00
4:52 (17th)
4:52 (17th)
6:54 (17th)
2:02 (17th)
12:06 (16th)
5:12 (16th)
17:16 (16th)
5:10 (14th)
20:53 (16th)
3:37 (17th)
25:14 (16th)
4:21 (14th)
30:47 (16th)
5:33 (16th)
34:20 (16th)
3:33 (13th)
40:38 (16th)
6:18 (18th)
44:12 (16th)
3:34 (15th)
48:56 (16th)
4:44 (17th)
56:46 (16th)
7:50 (17th)
61:02 (16th)
4:16 (16th)
64:31 (16th)
3:29 (15th)
71:25 (16th)
6:54 (16th)
75:32 (16th)
4:07 (17th)
77:07 (16th)
1:35 (16th)
17th Denise Broom
POTOC
W55 93:18 0:00
0:00
8:33 (18th)
8:33 (18th)
10:21 (18th)
1:48 (16th)
15:59 (17th)
5:38 (17th)
21:42 (18th)
5:43 (17th)
25:08 (17th)
3:26 (16th)
29:33 (17th)
4:25 (15th)
35:18 (17th)
5:45 (17th)
39:18 (17th)
4:00 (17th)
43:59 (17th)
4:41 (15th)
49:35 (17th)
5:36 (18th)
54:23 (17th)
4:48 (18th)
66:17 (17th)
11:54 (18th)
72:47 (17th)
6:30 (18th)
76:50 (17th)
4:03 (16th)
86:04 (17th)
9:14 (18th)
90:37 (17th)
4:33 (18th)
93:18 (17th)
2:41 (18th)
18th Shiva Gurung
BAOC
M21 111:00 0:00
0:00
2:53 (4th)
2:53 (4th)
4:11 (5th)
1:18 (5th)
16:07 (18th)
11:56 (18th)
20:04 (17th)
3:57 (10th)
28:42 (18th)
8:38 (18th)
62:18 (18th)
33:36 (18th)
67:48 (18th)
5:30 (14th)
71:42 (18th)
3:54 (16th)
76:46 (18th)
5:04 (16th)
80:41 (18th)
3:55 (16th)
84:16 (18th)
3:35 (16th)
90:21 (18th)
6:05 (16th)
95:00 (18th)
4:39 (17th)
97:58 (18th)
2:58 (9th=)
106:24 (18th)
8:26 (17th)
109:50 (18th)
3:26 (15th)
111:00 (18th)
1:10 (7th=)

M21

6.1km 100m

Pos Name Club Age Class Time Behind
1st James Bennett WCH M21 44:22  
2nd Sam Naylor POTOC M21 46:51 +2:29
3rd Mark Clews POTOC M21 62:20 +17:58
4th Shiva Gurung BAOC M21 111:00 +66:38

M40

6.1km 100m

Pos Name Club Age Class Time Behind
1st David Dunn RSOC M40 42:14  
2nd Dan Riley MDOC M40 46:37 +4:23

M45

6.1km 100m

Pos Name Club Age Class Time Behind
1st Jonathan Millward POTOC M45 52:18  

M50

6.1km 100m

Pos Name Club Age Class Time Behind
1st Jonathan Whilock POTOC M50 55:17  

M55

6.1km 100m

Pos Name Club Age Class Time Behind
1st Dale Colclough POTOC M55 62:48  

M60

6.1km 100m

Pos Name Club Age Class Time Behind
1st Ray Collins WCH M60 52:34  
2nd John Broadhead WRE M60 55:33 +2:59
3rd Henry Morgan POTOC M60 58:58 +6:24

M65

6.1km 100m

Pos Name Club Age Class Time Behind
1st John Williams MDOC M65 55:07  
2nd Reg Simpson DEE M65 61:01 +5:54

M70

6.1km 100m

Pos Name Club Age Class Time Behind
1st Paul Graetz POTOC M70 52:45  

W50

6.1km 100m

Pos Name Club Age Class Time Behind
1st Paula Furnival IND W50 77:07  

W55

6.1km 100m

Pos Name Club Age Class Time Behind
1st Denise Broom POTOC W55 93:18  

W60

6.1km 100m

Pos Name Club Age Class Time Behind
1st Carol Dredge WCH W60 59:10  

MODERATE

Results

1.7km 30m

Pos Name Club Age Class Time Behind
1st Alexander Evans POTOC M14 9:59  
2nd Rennee Yates BHS W14 12:53 +2:54
3rd Jody Collinson BHS W14 16:29 +6:30
4th= Huw Davies IND M5 18:30 +8:31
4th= Samuel Ewing IND M6 18:30 +8:31
6th Helen Marshall DEE W10 21:16 +11:17
7th Taylor Nettleton DEE M10 21:21 +11:22
8th Almira Wallace BHS W14 22:31 +12:32

Split Times

1.7km 30m

Pos Name Age Class Time S1 1 116 2 117 3 118 4 119 5 101 6 120 7 121 8 122 F1
1st Alexander Evans
POTOC
M14 9:59 0:00
0:00
0:52 (1st)
0:52 (1st)
1:35 (1st)
0:43 (1st)
3:01 (1st)
1:26 (1st)
4:32 (1st)
1:31 (1st)
5:17 (1st)
0:45 (1st)
5:56 (1st)
0:39 (1st)
7:43 (1st)
1:47 (1st)
9:35 (1st)
1:52 (1st)
9:59 (1st)
0:24 (1st)
2nd Rennee Yates
BHS
W14 12:53 0:00
0:00
0:59 (2nd)
0:59 (2nd)
2:03 (2nd)
1:04 (2nd)
3:44 (2nd)
1:41 (2nd)
5:40 (2nd)
1:56 (2nd)
6:35 (2nd)
0:55 (2nd)
7:31 (2nd)
0:56 (2nd)
10:02 (2nd)
2:31 (3rd)
12:15 (2nd)
2:13 (3rd)
12:53 (2nd)
0:38 (3rd)
3rd Jody Collinson
BHS
W14 16:29 0:00
0:00
1:10 (3rd)
1:10 (3rd)
2:22 (3rd)
1:12 (3rd)
4:58 (3rd)
2:36 (5th)
9:20 (7th)
4:22 (8th)
10:21 (3rd)
1:01 (4th)
11:19 (3rd)
0:58 (3rd)
13:27 (3rd)
2:08 (2nd)
16:02 (3rd)
2:35 (4th)
16:29 (3rd)
0:27 (2nd)
4th= Huw Davies
IND
M5 18:30 0:00
0:00
1:41 (7th)
1:41 (7th)
3:02 (7th)
1:21 (4th=)
5:27 (4th)
2:25 (3rd)
8:58 (6th)
3:31 (6th)
10:22 (4th)
1:24 (5th)
11:26 (5th)
1:04 (5th)
14:20 (4th)
2:54 (5th)
17:41 (4th)
3:21 (6th)
18:30 (4th=)
0:49 (7th)
4th= Samuel Ewing
IND
M6 18:30 0:00
0:00
1:40 (6th)
1:40 (6th)
3:01 (6th)
1:21 (4th=)
5:29 (5th)
2:28 (4th)
8:55 (5th)
3:26 (5th)
10:23 (5th)
1:28 (6th)
11:25 (4th)
1:02 (4th)
14:23 (5th)
2:58 (6th)
17:43 (5th)
3:20 (5th)
18:30 (4th=)
0:47 (6th)
6th Helen Marshall
DEE
W10 21:16 0:00
0:00
1:15 (5th)
1:15 (5th)
2:51 (5th)
1:36 (7th)
6:13 (7th)
3:22 (7th)
8:47 (4th)
2:34 (3rd)
10:44 (6th)
1:57 (7th)
12:40 (6th)
1:56 (7th=)
16:03 (6th=)
3:23 (8th)
20:36 (7th=)
4:33 (7th=)
21:16 (6th)
0:40 (4th)
7th Taylor Nettleton
DEE
M10 21:21 0:00
0:00
1:14 (4th)
1:14 (4th)
2:49 (4th)
1:35 (6th)
6:03 (6th)
3:14 (6th)
8:42 (3rd)
2:39 (4th)
10:46 (7th)
2:04 (8th)
12:42 (7th)
1:56 (7th=)
16:03 (6th=)
3:21 (7th)
20:36 (7th=)
4:33 (7th=)
21:21 (7th)
0:45 (5th)
8th Almira Wallace
BHS
W14 22:31 0:00
0:00
2:04 (8th)
2:04 (8th)
4:57 (8th)
2:53 (8th)
8:36 (8th)
3:39 (8th)
12:40 (8th)
4:04 (7th)
13:38 (8th)
0:58 (3rd)
14:53 (8th)
1:15 (6th)
17:29 (8th)
2:36 (4th)
19:38 (6th)
2:09 (2nd)
22:31 (8th)
2:53 (8th)

M10

1.7km 30m

Pos Name Club Age Class Time Behind
1st Taylor Nettleton DEE M10 21:21  

M14

1.7km 30m

Pos Name Club Age Class Time Behind
1st Alexander Evans POTOC M14 9:59  

M5

1.7km 30m

Pos Name Club Age Class Time Behind
1st Huw Davies IND M5 18:30  

M6

1.7km 30m

Pos Name Club Age Class Time Behind
1st Samuel Ewing IND M6 18:30  

W10

1.7km 30m

Pos Name Club Age Class Time Behind
1st Helen Marshall DEE W10 21:16  

W14

1.7km 30m

Pos Name Club Age Class Time Behind
1st Rennee Yates BHS W14 12:53  
2nd Jody Collinson BHS W14 16:29 +3:36
3rd Almira Wallace BHS W14 22:31 +9:38

SHORT HARD

 

Results

3.2km

Pos Name Club Age Class Time Behind
1st Pauly-D Jones DEE M50 24:38  
2nd Dave Bales POTOC M60 24:56 +0:18
3rd Elizabeth Bales POTOC W55 26:59 +2:21
4th Gordon Witte POTOC M60 28:44 +4:06
5th Barry Chambers DEE M65 30:11 +5:33
6th Michelle Riley MDOC W40 30:20 +5:42
7th Suraj Thapa BAOC M21 30:45 +6:07
8th Carmel Burke IND W50 35:24 +10:46
9th Peter Yoxall POTOC M70 39:27 +14:49
10th Marian Denham POTOC W70 40:22 +15:44
11th Jean Rostron POTOC W75 41:25 +16:47
12th Derek Turner WRE M75 43:22 +18:44
13th Phillip Broadhead WRE M90 59:45 +35:07
14th Prem Gurung BAOC M21 64:34 +39:56
15th Taylor Nettleton + Helen Marshall DEE M10 69:13 +44:35
  Darcy Dunn POTOC W12 m3  

Split Times

3.2km

Pos Name Age Class Time S1 1 101 2 102 3 103 4 104 5 105 6 106 7 107 8 108 F1
1st Pauly-D Jones
DEE
M50 24:38 0:00
0:00
3:20 (3rd=)
3:20 (3rd=)
5:00 (1st)
1:40 (1st)
7:53 (1st)
2:53 (1st=)
13:11 (1st)
5:18 (6th)
16:03 (1st)
2:52 (1st)
17:31 (1st)
1:28 (1st=)
18:55 (1st)
1:24 (2nd)
21:17 (1st)
2:22 (1st)
24:38 (1st)
3:21 (5th)
2nd Dave Bales
POTOC
M60 24:56 0:00
0:00
3:20 (3rd=)
3:20 (3rd=)
5:16 (3rd)
1:56 (3rd)
8:09 (2nd)
2:53 (1st=)
13:12 (2nd)
5:03 (4th)
16:53 (2nd)
3:41 (6th)
18:21 (2nd)
1:28 (1st=)
19:44 (2nd)
1:23 (1st)
22:18 (2nd)
2:34 (2nd)
24:56 (2nd)
2:38 (2nd)
3rd Elizabeth Bales
POTOC
W55 26:59 0:00
0:00
3:42 (5th)
3:42 (5th)
5:58 (4th)
2:16 (5th)
9:18 (3rd)
3:20 (5th)
14:40 (3rd)
5:22 (7th)
17:39 (3rd)
2:59 (2nd)
19:16 (3rd)
1:37 (4th=)
20:53 (3rd)
1:37 (3rd)
23:39 (3rd)
2:46 (3rd)
26:59 (3rd)
3:20 (4th)
4th Gordon Witte
POTOC
M60 28:44 0:00
0:00
4:19 (7th)
4:19 (7th)
6:32 (6th)
2:13 (4th)
9:47 (6th)
3:15 (3rd=)
14:49 (6th)
5:02 (3rd)
18:29 (5th)
3:40 (5th)
20:19 (5th)
1:50 (7th)
22:27 (5th)
2:08 (8th)
25:26 (4th)
2:59 (4th)
28:44 (4th)
3:18 (3rd)
5th Barry Chambers
DEE
M65 30:11 0:00
0:00
4:38 (9th)
4:38 (9th)
6:55 (7th)
2:17 (6th)
10:48 (7th)
3:53 (6th)
16:19 (7th)
5:31 (8th)
19:22 (6th)
3:03 (3rd)
21:20 (6th)
1:58 (8th)
23:15 (6th)
1:55 (6th)
26:18 (5th)
3:03 (5th)
30:11 (5th)
3:53 (8th)
6th Michelle Riley
MDOC
W40 30:20 0:00
0:00
4:00 (6th)
4:00 (6th)
6:26 (5th)
2:26 (7th)
9:41 (4th)
3:15 (3rd=)
14:47 (5th)
5:06 (5th)
18:16 (4th)
3:29 (4th)
20:05 (4th)
1:49 (6th)
22:07 (4th)
2:02 (7th)
26:36 (6th)
4:29 (12th)
30:20 (6th)
3:44 (6th)
7th Suraj Thapa
BAOC
M21 30:45 0:00
0:00
3:13 (2nd)
3:13 (2nd)
5:05 (2nd)
1:52 (2nd)
9:46 (5th)
4:41 (10th)
14:42 (4th)
4:56 (2nd)
19:54 (7th)
5:12 (12th)
21:29 (7th)
1:35 (3rd)
23:22 (7th)
1:53 (5th)
26:44 (7th)
3:22 (7th)
30:45 (7th)
4:01 (9th)
8th Carmel Burke
IND
W50 35:24 0:00
0:00
4:36 (8th)
4:36 (8th)
8:28 (10th)
3:52 (13th)
13:07 (8th)
4:39 (9th)
19:13 (8th)
6:06 (9th)
23:22 (8th)
4:09 (8th)
25:28 (8th)
2:06 (10th)
27:37 (8th)
2:09 (9th)
31:12 (8th)
3:35 (8th)
35:24 (8th)
4:12 (10th)
9th Peter Yoxall
POTOC
M70 39:27 0:00
0:00
5:44 (13th)
5:44 (13th)
8:32 (11th)
2:48 (8th)
13:18 (9th)
4:46 (11th)
20:20 (9th)
7:02 (10th)
25:48 (9th)
5:28 (14th)
28:22 (9th)
2:34 (13th)
31:00 (9th)
2:38 (13th)
35:01 (9th)
4:01 (10th)
39:27 (9th)
4:26 (11th)
10th Marian Denham
POTOC
W70 40:22 0:00
0:00
8:46 (16th)
8:46 (16th)
11:44 (14th)
2:58 (9th)
16:17 (12th)
4:33 (7th)
24:13 (12th)
7:56 (12th)
29:31 (12th)
5:18 (13th)
31:36 (12th)
2:05 (9th)
33:28 (11th)
1:52 (4th)
36:33 (10th)
3:05 (6th)
40:22 (10th)
3:49 (7th)
11th Jean Rostron
POTOC
W75 41:25 0:00
0:00
5:24 (12th)
5:24 (12th)
9:17 (12th)
3:53 (14th)
13:51 (10th)
4:34 (8th)
22:12 (10th)
8:21 (14th)
26:53 (10th)
4:41 (10th)
29:09 (10th)
2:16 (11th)
31:43 (10th)
2:34 (12th)
36:38 (11th)
4:55 (14th)
41:25 (11th)
4:47 (12th)
12th Derek Turner
WRE
M75 43:22 0:00
0:00
5:10 (11th)
5:10 (11th)
8:12 (8th)
3:02 (10th)
14:58 (11th)
6:46 (13th)
22:26 (11th)
7:28 (11th)
27:33 (11th)
5:07 (11th)
30:41 (11th)
3:08 (15th)
33:37 (12th)
2:56 (14th)
37:56 (12th)
4:19 (11th)
43:22 (12th)
5:26 (13th)
13th Phillip Broadhead
WRE
M90 59:45 0:00
0:00
7:49 (15th)
7:49 (15th)
11:04 (13th)
3:15 (11th)
23:22 (13th)
12:18 (15th)
33:06 (13th)
9:44 (15th)
41:27 (13th)
8:21 (16th)
45:05 (13th)
3:38 (16th)
48:27 (13th)
3:22 (15th)
53:40 (13th)
5:13 (15th)
59:45 (13th)
6:05 (15th)
14th Prem Gurung
BAOC
M21 64:34 0:00
0:00
3:02 (1st)
3:02 (1st)
34:56 (16th)
31:54 (16th)
45:07 (15th)
10:11 (14th)
49:22 (15th)
4:15 (1st)
53:14 (15th)
3:52 (7th)
54:51 (15th)
1:37 (4th=)
57:20 (15th)
2:29 (11th)
62:00 (14th)
4:40 (13th)
64:34 (14th)
2:34 (1st)
15th Taylor Nettleton + Helen Marshall
DEE
M10 69:13 0:00
0:00
6:59 (14th)
6:59 (14th)
30:28 (15th)
23:29 (15th)
37:04 (14th)
6:36 (12th)
45:18 (14th)
8:14 (13th)
51:04 (14th)
5:46 (15th)
53:48 (14th)
2:44 (14th)
57:18 (14th)
3:30 (16th)
63:13 (15th)
5:55 (16th)
69:13 (15th)
6:00 (14th)
  Darcy Dunn
POTOC
W12 m3 0:00
0:00
4:52 (10th)
4:52 (10th)
8:22 (9th)
3:30 (12th)
  41:20 46:00
4:40 (9th)
48:28
2:28 (12th)
50:51
2:23 (10th)
54:34
3:43 (9th)
62:07
7:33 (16th)

M10

3.2km

Pos Name Club Age Class Time Behind
1st Taylor Nettleton + Helen Marshall DEE M10 69:13  

M21

3.2km

Pos Name Club Age Class Time Behind
1st Suraj Thapa BAOC M21 30:45  
2nd Prem Gurung BAOC M21 64:34 +33:49

M50

3.2km

Pos Name Club Age Class Time Behind
1st Pauly-D Jones DEE M50 24:38  

M60

3.2km

Pos Name Club Age Class Time Behind
1st Dave Bales POTOC M60 24:56  
2nd Gordon Witte POTOC M60 28:44 +3:48

M65

3.2km

Pos Name Club Age Class Time Behind
1st Barry Chambers DEE M65 30:11  

M70

3.2km

Pos Name Club Age Class Time Behind
1st Peter Yoxall POTOC M70 39:27  

M75

3.2km

Pos Name Club Age Class Time Behind
1st Derek Turner WRE M75 43:22  

M90

3.2km

Pos Name Club Age Class Time Behind
1st Phillip Broadhead WRE M90 59:45  

W12

3.2km

Pos Name Club Age Class Time Behind
  Darcy Dunn POTOC W12 m3  

W40

3.2km

Pos Name Club Age Class Time Behind
1st Michelle Riley MDOC W40 30:20  

W50

3.2km

Pos Name Club Age Class Time Behind
1st Carmel Burke IND W50 35:24  

W55

3.2km

Pos Name Club Age Class Time Behind
1st Elizabeth Bales POTOC W55 26:59  

W70

3.2km

Pos Name Club Age Class Time Behind
1st Marian Denham POTOC W70 40:22  

W75

3.2km

Pos Name Club Age Class Time Behind
1st Jean Rostron POTOC W75 41:25  
 
 
Pin It

Alsager

Saturday 12th January 2019

Sat Nav: ST7 2HP

Click for More Information

Keep up to date with the latest news POTOC events by joining our mailing list.

We promise not to bombard you with emails or pass on your details to others!

Permanent Courses

Why not try out orienteering at one of our permanent courses?

We have courses at:

  • Apedale
  • Bathpool Park
  • Biddulph Grange
  • Brough Park
  • Downs Banks
  • Ladderedge
  • Hanley Forest Park

Click for More Information